Co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji?
Polski klimat bywa bezlitosny – w zimie siarczyste mrozy, latem temperatury, do których przyzwyczajeni są raczej mieszkańcy pustyni.
O uldze, jaką daje klimatyzacja w miejscu pracy, nie trzeba nikogo przekonywać (a jeśli trzeba, to raczej do opuszczenia biura w upalny lub mroźny dzień).
Faktycznie, jeszcze nie tak dawno temu klimatyzacja kojarzyła się właśnie głównie z biurami lub sklepami czy galeriami handlowymi.
Dziś klimatyzatory są oferowane już w cenach, które sprawiają, że ich montaż zaczyna być atrakcyjnym rozwiązaniem nawet w domach czy mieszkaniach.
Co powinniśmy wiedzieć o klimatyzacji, zanim podejmiemy decyzję o jej zakupie i montażu?
Gdzie zastosujemy?
Klimatyzatory można podzielić na dwie grupy: stacjonarne i przenośne. Te pierwsze (nazywane też split) składają się z dwóch jednostek: skraplacza i parownika.
Parownik instalowany jest wewnątrz pomieszczenia i bezpośrednio łączony ze skraplaczem na zewnątrz.
Niestety może to nie być wybór dla każdego – montaż takiego urządzenia wymagać będzie poprowadzenia na zewnątrz (przez ściany) rurek oraz zawieszenia dużego, często mało estetycznego skraplacza na elewacji.
Nie stanowi to zapewne większego problemu w domu czy wolnostojącym budynku, jeśli jednak mieszkamy w bloku, warto mieć na uwadze, że potrzebujemy zgody administracji na powieszenie skraplacza na przykład na balkonie.
Zazwyczaj nie jest to problem, także sąsiedzi nie powinni się skarżyć (na zewnątrz słyszalny jest tylko szum, który zdecydowanie nie zakłóca spokoju).
Jeśli z jakiegoś powodu wiercenie w ścianach i montaż skraplacza nie jest możliwy, lepiej zainteresować się rozwiązaniami przenośnymi.
Warto też mieć na uwadze, że w większości przypadków raczej zgodę na montaż otrzymamy – najczęstszą przeszkodą może być na przykład niedawno remontowana elewacja.
Zdecydowanie powinniśmy też dobrze przemyśleć umiejscowienie samego klimatyzatora wewnątrz mieszkania lub budynku.
Oczywiście najsensowniejszym wyjściem będzie montaż w pomieszczeniu, w którym przebywamy najczęściej – na przykład w salonie czy sypialni.
Zdecydowanie powinniśmy zapewnić swobodny obieg powietrza (czyli nie zasłaniać urządzenia firankami czy meblami).
Jeśli chcemy uniknąć też dyskomfortu związanego z siedzeniem na drodze strumienia zimnego powietrza, warto rozważyć montaż pod sufitem lub w takim miejscu w pomieszczeniu, w pobliżu którego niemalże nie przebywamy.
Podobne zasady będą obowiązywały przy klimatyzatorach przenośnych – to jednoblokowe urządzenia, które nie wymagają aż tak skomplikowanego montażu
(po prostu wystarczy je ustawić), wymagają jednak poprowadzenia rury odprowadzającej ciepło na zewnątrz, przez ścianę zewnętrzną lub do komina.
Niestety ich wadą dla wielu użytkowników może być głośność oraz duża ilość generowanego ciepła przy chłodzeniu sprężarki – niektóre modele podczas pracy generują hałas nawet na poziomie 50 – 60 decybeli,
a ich wydajność jest mniejsza o około 30% względem stacjonarnych modeli.
To jednak zdecydowanie najbardziej ekonomiczna i najłatwiej dostępna opcja zapewnienia sobie ciepła lub chłodu we własnych czterech ścianach.
Należy jednak pamiętać, że rura odprowadzająca ciepło nie powinna być długa, bo w przeciwnym razie będzie działać dosłownie jak kaloryfer – oddawać ciepło do pomieszczenia.
Czy to zdrowe?
Powiadają, że wszystko jest dla ludzi – w tym i klimatyzacja.
W sieci można znaleźć wiele opinii i głosów na temat szkodliwego działania klimatyzacji i poważnych problemów zdrowotnych, jakich nabawiono się przez częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale…
Tak naprawdę bardzo szybko można stwierdzić, że problemem było złe użytkowanie, nie sam klimatyzator.
Bardzo ważne jest, byśmy znali umiar – przyjmuje się, że temperatura klimatyzatora powinna być najwyżej o pięć stopni niższa niż ta na zewnątrz
(czyli powinniśmy ochładzać pomieszczenie do 25 stopni Celsjusza, gdy na zewnątrz panuje upał 30 stopni).
W przeciwnym wypadku łatwo nabawić się infekcji czy przeziębień, a w skrajnym wypadku nawet doznać szoku termicznego – nasz organizm bardzo nie lubi nagłych zmian temperatur.
W praktyce sama obecność dobrej jakości klimatyzatora może okazać się nawet pożądana szczególnie dla alergików – nowoczesne urządzenia wyposażone są w filtry, które zatrzymują roztocza i inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu.
Należy jednak pamiętać, że kluczem do braku problemów zdrowotnych są…
Wyłączać czy utrzymywać temperaturę?
Klimatyzatory wysuszają powietrze – tego zjawiska nie da się uniknąć. Dobrze co jakiś czas wietrzyć pomieszczenie, by zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza.
Wyłączanie urządzenia jest mało wydajne – jeśli będzie ono utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu, zużycie energii będzie z pewnością mniejsze, niż gdyby ponownie zmieniać ją o kilka stopni.
Będą również mniejsze skoki temperatur co jest korzystniejsze dla naszego zdrowia.
Wygoda przede wszystkim
Dużo dostępnych w sprzedaży modeli renomowanych producentów ma na wyposażeniu piloty do sterowania (bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli klimatyzator jest zawieszony wysoko), coraz częściej można spotkać się także z opcją Wi-Fi.
Wystarczy odpowiednia aplikacja na telefonie, by móc sterować klimatyzatorem z dowolnego miejsca w domu czy mieszkaniu… a nawet poza nimi, jeśli połączymy klimatyzator z siecią, do której będziemy mieć dostęp przez Internet.
W upalny dzień możemy włączyć klimatyzator, zanim jeszcze wrócimy do swoich czterech ścian!
Przeglądy i odpowiednia konserwacja
Decyzja o zakupie i montażu klimatyzacji musi równać się świadomości, że tego typu instalacje szczególnie wymagają regularnego czyszczenia i konserwowania.
Jeśli zaniedbamy tych działań, nasz klimatyzator może stać się siedliskiem bakterii i grzybów, które mogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.
Absolutnie nie rezygnujemy z regularnych przeglądów!
Klimatyzacja a środowisko
Coraz więcej z nas przy zakupach kieruje się wpływem produktu na środowisko naturalne – to bardzo dobry odruch.
Na szczęście przy zakupie klimatyzacji nie trzeba obawiać się, że użyty czynnik chłodniczy może być szkodliwy dla środowiska: od 2004 roku zakazany jest montaż instalacji pracujących na szkodliwym dla warstwy ozonowej czynniku R22.
Jego następca, R407, z powodzeniem był stosowany przez kilka lat, jednak też jest już wycofywany.
Obecnie w dobrych 90% urządzeń znajdziemy syntetyczny, nieszkodliwy dla środowiska R410A – mieszanina difluorometanu i pentafluoroetanu (niezwykle szkodliwy dla ozonu chlor w tej substancji został zastąpiony właśnie fluorem).
Od roku 2018 wprowadza się do klimatyzatorów jeszcze nowszy czynnik, R32, trzy razy mniej szkodliwy dla atmosfery niż R410A, a także wymagający użycia około 30% mniej środka chłodniczego.
Warto pamiętać, że od 2025 roku, według unijnych regulacji, R410A także zostanie zakazany.
Gwarancja
Chociaż standardowy okres gwarancji to 24 miesiące, to coraz więcej producentów zwiększa ten czas (sprężarki często objęte są dłuższym okresem gwarancji) do 3 lat, gdy robimy przeglądy (dodatkowy plus, oprócz oczywistych korzyści dla zdrowia).
Jak szybko i gdzie zamontujemy klimatyzację?
Przeciętny okres realizacji zlecenia montażu w naszej firmie wynosi 2/7 dni nasze usługi świadczymy zaś w promieniu około 50 kilometrów od Mikołowa,
nie wykluczamy jednak dojazdu do dalszych miejscowości (mamy klientów z Krakowa, Kedzierzyna Koźla, Opola).
Posiadamy odpowiednie doświadczenie w montażu klimatyzatorów i systemów klimatyzacji – w połączeniu z korzystaniem wyłącznie ze sprawdzonych dostawców tym samym możemy zagwarantować,
że wybrane rozwiązania na pewno będą doskonale spełniały swoją rolę przez długie lata.
W tym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na większość zadawanych przez klientów pytań.
Jeśli jeszcze jakieś macie, piszcie śmiało w komentarzach, na pewno na nie odpowiemy.